Licytacja się nie powiodła, ponieważ nikt nie zalicytował.2020-07-31 12:00 | Rozpoczęcie licytacji |
Autor: Michał Rzecznik, Mazol
Rok: 2016
Wymiary: 14,5 x 21 cm
Wydawnictwo: Hanami
Maszinga, czyli mangowy projekt grupy Maszin. Tutaj oryginalna plansza (rysunek ołówkiem i tuszem) autorstwa Michała Rzecznika do komiksu-mangi “Maszinga“, s. 69. Sam komiks ukazał się w 2016 roku nakładem wydawnictwa Hanami.
O komiksie: “Japoński komiks często zamykany jest w pewnych ramach, a jego bardziej niezależna strona jest praktycznie w Polsce nieznana. I zapewne tak pozostanie… Jednak dzięki grupie “Maszin” możemy poczuć ducha “Garo” czy “COM” – magazynów będących synonimem japońskiej awangardy komiksowej. Pism, które inspirują twórców na całym świecie. Historie z tego tomu żadną miarą nie kopiują dorobku klasyków z Kraju Kwitnącej Wiśni, są raczej luźnymi impresjami, wpasowującymi się w tamten nurt, przy jednoczesnym zachowaniu stylistyki typowej dla poszczególnych członków grupy.
Pora przywrócić właściwe proporcje po latach dominacji w Polsce komiksu z Zachodu.
Długo trzeba było czekać aż niezwykły rozkwit japońskiej literatury obrazkowej z lat 60. i 70., w Polsce niemal zupełnie nie znanej, zostanie zauważony i uhonorowany przez jedyną mangową grupę zrzeszającą wyłącznie autorów niemangowych.
Dziewiąty numer organu prasowego grupy Maszin, “Maszinga – zwodnicze nowe obrazy”, prezentuje komiksy inspirowane szerokim spektrum japońskiej sztuki obrazkowej, w którym szczególne miejsce zajmują autorzy związani z magazynem “Garo”. W komiksach z “Maszingi” śledzenie sposobów poszukiwania “mangowości” wydaje się równie ciekawe, co odnajdywanie silnych indywidualności artystów w ich zwodniczych nowych obrazach.“
Praca sygnowana i datowana przez autora.