Licytacja się nie powiodła, ponieważ nikt nie zalicytował.2019-06-21 12:00 | Rozpoczęcie licytacji |
Autor: Wojciech Malart
Metoda: Tusz
Rok: 2016
Wymiary: 63 x 29,5 cm
Wydawnictwo: WHO Comics
Oryginalna okładka panoramiczna – a właściwie tryptyk – do komiksu autorstwa niezależnego twórcy Wojciech Malarta z serii “Daro the Hero“, część “Daro i klątwa 8-bit“. Praca była nominowana w kategorii Najlepsza Okładka Roku 2017 do nagrody komiksu niezależnego Złote Kurczaki.
Okładka bazuje na znanym motywie ryciny nieznanego autorstwa przedrukowanej w 1888 roku w dziele Camille’a Flammariona zatytułowanym „Atmosfera. Meteorologia popularna”. Wydawnictwo raczej nie przeszłoby do historii kultury, gdyby nie zawierało pewnej tajemniczej ilustracji, zwanej „grafiką Flammariona”. Uznana ona została za późnośredniowieczny bądź renesansowy drzeworyt, doskonale prezentujący ówczesny obraz świata. Ziemia jest płaska i oświetlana przez krążące nad nią Słońce. Na firmamencie wiszą nieruchome gwiazdy. Powyżej gwiaździstego nieba dostrzegamy inne elementy: planety, chmury, ogień. Wszystkie obracają się wokół Ziemi ruchem okrężnym wedle stale wyznaczonych sferycznych tras. Jest to obraz wszechświata powstały w czasach antyku, który w myśli europejskiej dominował do czasów nowożytnych. Dopiero ustalenia Kopernika, Keplera i Galileusza obaliły tę starożytną kosmologię.
Okładka składa się z dwóch rysunków. Sygnowana i datowana przez autora.